4 listopada 2016

Focus na relacje - STOPKLATKA #8

 Relacje to coś, bez czego nie da się przeżyć naszego życia. Czy chcesz czy nie, jesteś skazany na obecność innych ludzi wokół Ciebie. I choćbyś nie wiem jak się starał,  to nie unikniesz bycia w jakiejś relacji.
Zanim pojawiłeś się na świecie, już wiła się nić relacji z Twoją  mamą. Codziennie rozwijasz też relację z samym sobą. Jeśli chciałbyś poświęcić więcej uwagi kwestii relacji w swoim życiu, to ta Stopklatka jest dla Ciebie.

Uważność na relacje to coś co ostatnio bardzo mi w sercu gra. Może dlatego, że kończę właśnie kurs Mindfulness Based Stress Reduction, gdzie zapraszam do swojego życia więcej uważności nie tylko na relacje. A może dlatego, że moje dzieci w miarę jak rosną, coraz bardziej odzwierciedlają relację jaka między nami jest. Mogę ją obejrzeć, zatrzymać się i zastanowić, czy chcę, żeby tak właśnie wyglądała za kilkanaście lat. One dbają o swoje potrzeby wyjątkowo wyraźnie mówiąc "Mamo, bądź cierpliwa" "Mamo, posłuchaj". Są cudownymi przewodnikami i jasno komunikują czego im trzeba, by nasza relacja była bliska, przyjacielska, serdeczna. Ale to czy usłyszę te sygnały i co z nimi zrobię, zależy ode mnie.

Nie każdy ma takiego przewodnika, a wielu z nas zmaga się z problemem w relacjach w życiu. Zapraszam Cię więc do  uważności na swoje relacje. Zapraszam do kilku spojrzeń, dzięki którym przyjrzysz się temu co "słychać" w Twoich relacjach z innymi.

Focus na relacje

Dlaczego focus? Bo do swojej pracy używam zdjęć, a w dziedzinie fotografii focus to system ustawiania ostrości - manualny bądź automatyczny. Manualny wymaga zatrzymania, zaingerowania swoim ruchem, a wcześniej zamiarem wykonania go w takim, a nie innym zakresie. Wymaga przyjrzenia się zdjęciu w trakcie tworzenia kadru i sprawdzenia czy ustawiona ostrość oddaje zamysł, który mamy w głowie. Wymaga wprowadzania korekty na bieżąco będąc fotografem tu i teraz. Dopiero potem jest "pstryk". Automatyczny focus wykonuje te czynności za nas. Działa szybciej, nie musimy o nim myśleć, bo ostrość niejako sama się ustawia. Efekty tego możemy obejrzeć post factum patrząc na gotowe zdjęcie. Są takie ujęcia, których nie zrobimy autofocusem, bo wymagają niestandardowego podejścia.
Ta metafora idealnie pasuje mi do relacji. One też wymagają zatrzymania i przyjrzenia się im, wymagają bycia twórcą relacji, wtedy gdy się dzieją, tu i teraz. Focus pozwala nam też ująć bliższą lub dalszą perspektywę i świadomie nimi zarządzać.

Dziś więc pierwsze z czterech spojrzeń.
Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do STOPKLATKI, zajrzyj TUTAJ

Zaczynamy

Gdy myślisz o relacjach w Twoim życiu, to jakie pytanie sobie stawiasz? Co jest dla Ciebie ważnego na dziś? Zapisz sobie to pytanie.

Mając przed sobą pytanie i zdjęcie przyjrzyj się poniższej fotografii. Poświęć chwilę na jej kontemplację. Daj sobie czas.  Nie oczekuj, że znajdziesz odpowiedź w pierwszej sekundzie. Czasem inspiracji trzeba dać chwilę. Bądź przy tym uważny na pojawiające się myśli i złap to, co podpowiada Ci intuicja.
A teraz odpowiedz sobie na poniższe pytania:
 

Czego ważnego dotyka ta fotografia?
Co najbardziej na tym zdjęciu Cię przyciąga?
Jak to ma się do relacji w Twoim życiu?
Zapisz wszystko co przychodzi Ci na myśl.

Jakie rozwiązanie podsuwa Ci to zdjęcie?
Co to dla Ciebie oznacza w praktyce?
Co z tego konkretnie chcesz dla siebie zapamiętać?
Co postanawiasz w tym kierunku zrobić?
Jaki będzie Twój pierwszy krok?
Co Ci w tym pomoże?
Co może być Twoją największą przeszkodą?
Co chcesz sobie zapamiętać z dzisiejszego odkrycia?

Już w przyszły piątek i kolejne piątki listopada obieramy focus na relacje. Zaglądaj na Facebook i Instagram.
Do zobaczenia ;-)

Sprawdź też w czym mogą Ci pomóc moje poprzednie STOPKLATKI.

Jeśli chcesz być na bieżąco, koniecznie polub mój funpage na facebooku.

Jeśli chcesz przeżyć coaching z żywą fotografią, zapisz się na coaching ze mną.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

uslysz_siebie na Instagramie