8 marca 2015

Kochać siebie...


Kobiecość to nie tylko płeć, to  dar, który warto pielęgnować. Ale żeby go pielęgnować trzeba dostrzec i zaakceptować wszystko co się z nim wiąże - zarówno to, co w kobiecości najpiękniejsze, jak i to co trudne.

Do dzisiejszego postu zainspirowała mnie rozmowa z moim 4-letnim synem:
"M: Mamo, kocham Cię
Ja: Uwielbiam jak mi to mówisz
M: Mamo, ale ja kocham też tatę, Lilę, babcię, dziadka i Ty też kochasz Lilę, tatę, babcię, dziadka.
Ja: Mhmm
M: Mamo, ale ty kochasz też siebie!"


Skoro więc mój syn subiektywnie stwierdził, że robię to dobrze, to dziś mam dla Was zestaw podręczny z Kochania siebie...


 

Bądź jak dziecko, które gdy chce się przytulić wyciąga rączki i woła "opa"

Zadziwiające jak skuteczne potrafią być dzieci w domaganiu się o zaspokojenie swoich potrzeb, prawda? Nie każą nam się domyślać, kombinować i wpadać po omacku na to czego akurat potrzebujemy. My kobiety jednak lubimy bawić się ze światem (głównie z naszymi mężczyznami) w ciepło-zimno, a czasem nawet w ciuciubabkę, mimo że wpływa to na nas destrukcyjnie. Bądźmy więc dla siebie dobre i uprawiajmy zdrowy egoizm.

 

Akceptuj na co dzień to, że nie jesteś idealna

Bo wiesz, że nie jesteś? Naprawdę? Czy ciągle jeszcze gonisz za ideałem fantastycznej żony, matki i kochanki w wersji wash and go? Perfekcjonizm, to coś co powoduje, że nie jesteśmy dobre dla siebie, bo stawiamy sobie nierealne wymagania. Za to jesteśmy dobre dla swojego wizerunku. Czy na prawdę warto rezygnować z siebie tylko po to by inni myśleli o nas dobrze. Wciąż za dużo czasu i pieniędzy poświęcamy na to by przypodobać się tym, których nie lubimy (W. Smith).

 

Odprawiaj z kwitkiem żale do samej siebie

Pamiętliwość i użalanie się nad sobą, to coś co nas zabija od wewnątrz. To tak jakbyśmy świadomie zaprosiły do swojego "ciała" tasiemca, który po woli nas wykańcza. Stało się, zrobiłaś co zrobiłaś. Nazwij to i uświadom sobie emocję, którą w Tobie wywołuje, ale w nią nie wchodź, bo zje Cię od środka. Wybacz sobie, wyciągnij wnioski i idź dalej. W końcu wszystko co nam się zdarza pozwala nam się rozwijać, jeśli tylko odpowiednio na to reagujemy.

 

Zarządzaj własnymi myślami

To kiedyś było dla mnie olśnieniem. Zarządzałam wcale nie małymi projektami, zarządzałam czasem, milionem spraw w domu i pracy i Bóg wie jeszcze czym. Ale nie wiedziałam jak ogromne znaczenie ma świadome zarządzanie swoimi myślami. Dla nas kobiet szczególnie ważne w tych dniach, kiedy nasze hormony biorą górę. Nie jesteś tym wszystkim o czym myślisz. Nazwij swoje myśli, zaakceptuj je i działaj zgodnie ze swoimi warościami. Myśli zmieniają się jak pogoda, wartości są trwałe.  To prosta technika, o której więcej dowiesz się TUTAJ. Warto wdrożyć ją nie tylko w życiu zawodowym.

 

Codziennie przeżywaj sama ze sobą Thanksgiving Day


Bądź wdzięczna za to co masz. Nie zajmuj sie tym, czego nie masz. Każdy dzień to cała tona darów, które otrzymujemy, ale też naszych dokonań. Podziękuj sobie każdego dnia za to, czego dokonałaś. Jeśli się nie udało, podziękuja za doświadczenie, lub za fakt, że próbowałaś. Doceniaj nawet drobiazgi. Czasem wystarczą 3 minuty, by pomyśleć za co sobie jesteś dziś wdzięczna i zakończyć dzień z pełnym miłości spojrzeniem w lustro.
Prawdziwa i dojrzała miłość to taka, która docenia nasze zalety i nie jest ślepa na wady, ale je akceptuje, nie próbuje zmienić na siłę. Pielęgnowanie w sobie kobiecości, to właśnie kochanie siebie prawdziwą miłością.

Dzisiaj, w Dzień Kobiet, życzę Wam, żebyście nigdy nie miały wątpliwości, że miłość warto zacząć od siebie. Nie egocentryzm, zadufanie, samouwielbienie, ale miłość prawdziwą, łaskawą, która wybacza i daje akceptację. Bo jeśli będzie w Was miłość do siebie, to nie zabraknie jej dla tych, którzy są Wam bliscy.


Źródła:
hbr.org
Ewa Woydyłło "Konie przed wóz" w "Bliżej siebie" pod redakcją Doroty Krzemionki
Charaktery nr 3(218). Marzec 2015.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

uslysz_siebie na Instagramie