1 marca 2014

Mamo! Tato! Jak przetrwać samemu z dwójką dzieci i nie zwariować - część III i KONKURS!
Uwaga! Konkurs. Konkurs. Konkurs. 

Przeczytaj artykuł i napisz w komentarzu jak Ty radzisz sobie na co dzień ze swoją pociechą lub pociechami - mile widziane wszelkie pomysły i patenty oraz nawet najdrobniejsze sugestie, które mogą posłużyć innym mamusiom i tatusiom!

I ZGARNIJ NAGRODĘ - ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI, KTÓRA JUŻ ZAWSZE BĘDZIE CI PRZYPOMINAŁA, ŻEBY ODPOCZĄĆ!

Konkurs trwa do 7 marca 2014. Ogłoszenie wyników w Dzień Kobiet. Może oprócz tulipana dostaniesz również tą relaksującą zakładkę...

 --------------------------------------------------------------------

Jak reagujesz na hasło weekend? Czy myślisz -  czas odpocząć i zrelaksować się? Oszalała?! - zapytacie. Z dwójką dzieci na głowie? Jak? Przecież się nie da... A właśnie że się da!

Dziś przedstawiam Wam ostatnią, trzecią już porcję sposobów na to, jak przetrwać samemu z dójką dzieci i nie zwariować. Przeczytaj także Część I i Część II.
A dzisiejszą listę otwiera jakże kontrowersyjne hasło...

#11 Odpocznij


Zastanawiałeś się, skąd bierze się zmęczenie, gdy zajmujemy się dziećmi? Czasem nasze pociechy są wyjątkowo marudne, wymagają opieki i czujności 24h na dobę, ciągle czegoś chcą... A gdyby tak poszukać przyczyny w nas - rodzicach? Być może stawiamy sobie wysokie wymagania i chcemy, żeby wszystko było na tip top... A może po prostu nie potrafimy odpoczywać?

Jestem z natury bardzo ambitna,  ale przy dzieciach ambicje często wpędzają nas w błędne koło, nie pozwalają spocząć choć na chwilę, bo zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Kiedy urodziłam drugie dziecko, bardzo szybko musiałam nauczyć się odpuszczać - sobie i dzieciom. I bynajmniej nie chodzi mi o odpuszczanie win, ale o rezygnowanie z własnych ambicji i postawionej sobie i dzieciom wysokiej poprzeczki. Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi o to by siąść z założonymi rękami i nic nie robić. Chodzi o zdrową równowagę i orientację na tu i teraz, a nie skupianie się na tym, co jeszcze trzeba zaplanować i zrealizować. Dobra organizacja to podstawa, ale odpoczynek i chwila wytchnienia jest nie mniej ważna, bo pozwala nam zyskać trochę dystansu i  zdrowy oglądu sytuacji.

W ciągu dnia staraj się więc znaleźć kilka chwil na to, by nie myśleć o niczym, zamknąć oczy i odpocząć. Choćby na siłę, choćby pięć minut.  Dzieci, gdy bawią się same, nie potrzebują naszej asysty. A gdy tylko pójdą spać, nie bierz się za sprzątanie i inne pochłaniające Twoją energię czynności. Zafunduj sobie odrobinę relaksu. Teraz czas na doładowanie baterii. Zgaś światło i zapal świece, włącz ulubioną muzykę, połóż się lub zrób coś co szczególnie cię relaksuje. A może wolisz kąpiel lub dobrą książkę...

Rozkoszuj się chwilą dla siebie, niech odpoczną Twoje oczy i ciało, a dusza znów poczuje się lekko. Taka chwila spowoduje, że zabierzesz się do swoich obowiązków ze zdwojoną siłą.


#12 Baw się

A jeśli dzień i humory dzieci wyjątkowo nie sprzyjają temu, by znaleźć choć chwilę wytchnienia, rzuć wszystko i baw się razem z nimi. Spontanicznie, bez oporów, usiądź z nimi na podłodze i poczuj się jakbyś znów miał/a 3 lata.. Powygłupiaj się! Zobaczysz jak Twoje pociechy w mgnieniu oka wkręcą się w zabawę i przestaną marudzić, a Ty zapomnisz o bożym świecie i znów będziesz dzieckiem. To niesamowicie relaksuje.

#13 Wykorzystaj tajemniczą moc chusty

Jeśli dziecko nijak nie chce bawić się samo i wyjątkowo upodobało sobie Twoje ręce, a Ty koniecznie musisz coś zrobić - chusta tkana lub elastyczna jest jak znalazł. Nie zrażaj się tym, że nie potrafisz wiązać, że nie masz wprawy. Mam dla Ciebie bardzo proste i szybkie wiązanie podręczne, dzięki któremu odciążysz trochę swoje ręce, a dziecko bardzo szybko włożysz i wyjmiesz z chusty. Pobierz instrukcję, jest bardzo prosta!

#14 Zapomnij o porządkach, zrobią się przy okazji

Jak odpoczywać i bawić się, to na całego. Pobaw się więc w małą firmę logistyczną i wyeliminuj do minimum puste przebiegi. Idąc po jakiś przedmiot rozglądaj się uważnie dookoła i zastanów się, co możesz po drodze zabrać lub ułożyć na miejsce. Dzięki temu porządek będzie robił się przy okazji. A jeśli trzymasz coś w ręce, staraj się układać to od razu tam gdzie powinno się znaleźć. Przekładanie nieułożonych rzeczy z kąta w kąt generuje tylko dodatkowy bałagan.  Naucz też dziecko, że wyjmując kolejną zabawkę, poprzednią musi ułożyć na miejsce. Wiem, dzieci nie bardzo lubią sprzątać, ale jeśli zrobimy z tego element zabawy, ich ochota będzie większa ;-)

#15 Telefon do przyjaciela

Fakt, że zostajesz z dziećmi sam/a, nie oznacza, że możesz liczyć tylko na siebie. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz syperbohaterem lub syperbohaterką. Pomyśl o znajomych, którzy od dawna chcą Cię odwiedzić lub o wujkach i ciociach. Może wpadną pobawić się z dziećmi choć na godzinkę. A może wystarczy zwykły telefon i pogaduchy o czym innym niż pieluchy lub bajki Brzechwy. Zastanów się też czy ktoś ze znajomych nie jest w podobnej sytuacji, może wspólnie połączycie siły, bo razem zawsze raźniej.  I nie czekaj, aż sami się domyślą, że potrzebna Ci pomoc. Każdy ma na co dzień i tak sporo spraw na głowie, więc lepiej się samemu upomnieć. Nie mniej więc skrupułów i naucz się prosić o pomoc.

To tyle ode mnie!  

Ta lista z pewnością nie wyczerpuje wszystkich sposobów, więc zachęcam Cię do dyskusji i dzielenia się Twoimi pomysłami i patentami. Jestem niezmiernie ciekawa, jak sobie radzisz, bez względu na to czy masz jedno, dwójkę, trójkę lub więcej dzieci, a może nie masz dzieci, ale znasz takie sposoby ze swojego życia rodzinnego...

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!!

  1. W komentarzu pod tym postem podziel się swoim sposobem, jak można ułatwić sobie życie z dziećmi i zyskać trochę przestrzeni dla siebie (możesz też przesłać swój pomysł mailem na adres blogajka@gmail.com)
  2. Polub mój fanpage na www.facebook.com/BlogAjka

I ZGARNIJ NAGRODĘ - WIOSENNĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI, KTÓRA JUŻ ZAWSZE BĘDZIE CI PRZYPOMINAŁA, ŻEBY ODPOCZĄĆ!

Konkurs trwa do 7 marca 2014. Ogłoszenie wyników w Dzień Kobiet. Może oprócz tulipana dostaniesz również tą relaksującą zakładkę...0 komentarze:

Prześlij komentarz

uslysz_siebie na Instagramie